Psychometria – jedna z technik jasnowidzenia, mająca za zadanie wyciągnięcie informacji z pamięci materii.
Techniki psychometryczne w pracy ezoterycznej, pozwalają na pozyskanie istotnych danych na temat obiektu, z którym pracujemy. Stanowią podstawowy sposób reverse engineeringu magicznego, pozwalając jasnowidzowi na precyzyjne przeanalizowanie sposobu działania efektu, jaki wywołuje badany przedmiot i odnalezienie sposobu przeciwdziałania, jeśli jest to konieczne. Wspomniane techniki różnią się w zależności od użytkownika, lecz mają cechy wspólne, które postaram się opisać możliwie najprecyzyjniej. Jedną z ważniejszych cech dla technik psychometrycznych jest podział na sposób odbierania i wyszukiwania informacji. Część jasnowidzów – psychometrystów stara się przenieść umysł i punkt postrzegania do wnętrza materii, w poszukiwaniu potrzebnych informacji. Przeglądają zasoby informacyjne niczym bibliotekę. Na potrzeby artykułu, możemy nazwać tę technikę “bibliotekarską”. Inni wolą przejąć całość informacji i odfiltrować potrzebne informacje wewnątrz własnego pola energetycznego, niczym sito. Oba sposoby są równie użyteczne, choć specyficzne warunki mogą faworyzować jedną z nich. Zanim przejdę do dokładniejszego opisu tych dwóch technik, sugeruję zapoznać się z poprzednią publikacją – Trening jasnowidzenia, gdyż samo zjawisko jasnowidzenia jest tam opisane dokładniej.
Technika Biblioteki.
Pierwszą techniką, którą opiszę bliżej, jest wspomniana technika biblioteki. Korzystamy z niej zwykle, gdy potrzebujemy precyzyjnych informacji na temat, który już znamy. Nie skupiamy się w niej na problemie w sensie ogólnym, lecz szukamy szczegółów, które pomogą nam rozwiązać problem. Zanim rozpoczniemy analizę przedmiotu wspomnianą techniką, sugeruję półgodzinną medytację, która pozwoli nam na uspokojenie własnych myśli oraz uwolnienie umysłu. Następnie chwytamy obiekt badań w dłonie (o ile jest to możliwe), następnie przenosimy świadomość do jego wnętrza. Sięgamy coraz głębiej. W tym momencie, w naszych umysłach powinny pojawiać się pierwsze informacje. Szeregujemy je. Niepotrzebne odpychamy. Gdy znajdziemy pierwsze powiązanie z obiektem naszych poszukiwać, zatrzymujemy się i przyciągamy informacje do siebie. Staramy się zapamiętać jak najwięcej i wycofujemy się powoli. Nie warto zrywać połączenia natychmiast, gdyż często zdarza się, że w ostatniej chwili umysł wyłapie inne, dodatkowe powiązania, które utkwiły w innych warstwach informacji. Dobrą praktyką jest również pozwolenie umysłowi na samodzielne zwiedzanie, gdy już zebraliśmy wszystkie dane, które były nam potrzebne. Zrywamy więź i odkładamy przedmiot. W tym momencie sugeruję wykonanie kilku ćwiczeń fizycznych lub spacer na świeżym powietrzu, by przywrócić mózg do ustawień standardowych.
Technika Sita.
Drugą z wymienionych technik jest sito. W przeciwieństwie do opisanej w poprzednim akapicie technice biblioteki, tutaj nie skupiamy się na szczegółach a pozwalamy strumieniowi energii płynąć przez nas i analizujemy siebie. To, w jaki sposób reagujemy na przedmiot, jakie odczucia w nas wywołuje. Technika sita nie wymaga tak głębokiego transu jak biblioteka, lecz spokojny i jasny umysł jest konieczny. Wykorzystując sito, badamy całość informacji, jakie zawiera przedmiot i odrzucamy to, co nas nie interesuje. Ten sposób pracy pozwala na dotarcie do danych, których nie wiemy, że są istotne, lub analizy niezauważonych na początku zależności. W przeciwieństwie do precyzyjnej niczym laser techniki biblioteki, lustro jest bardziej ogólne, co poza wspomnianymi wyżej plusami, niesie za sobą pewne nie zawsze przyjemne skutki uboczne. Nie skupiając się na jednym celu, narażamy się na ekspozycję na wszystko to, czego doświadczył badany obiekt. Analizując dane wewnątrz siebie, część informacji może na nas wpływać, więc warto zachować ostrożność i wycofać się, jeśli oddziaływanie przedmiotu jest zbyt silne i nieprzyjemne. Technika sita jest o wiele szybsza od biblioteki i nie obciąża tak umysłu ale i tak warto odpocząć i oderwać umysł, po zakończeniu pracy.
Praca psychometrysty nie jest wyborem między tymi dwoma technikami. Są to jedynie narzędzia, które wybieramy w zależności od potrzeby i warto poświęcić czas obu. W razie gdyby pojawiły się dodatkowe pytania, niejasności lub potrzeba rozwinięcia tematu, piszcie komentarze. Bardzo prawdopodobne, że powstanie kolejny artykuł, który na nie odpowie.