To co jest tajemnicze, niezwykłe i nie do końca zrozumiałe, daje podekscytowanie, fascynację i zwykle nadzieję, że otrzymamy na tacy swoje marzenia, nie musząc przy tym kiwnąć palcem.
Właśnie z tego powodu często się słyszy „afirmacje nie działają”, „to jakieś tandetne dno”, „wmawianie sobie kłamstw”…
Zacznijmy od początku. Afirmacja jest słowem pochodzenia łacińskiego (łac. affirmare) które oznacza:
– potwierdzenie
– zgoda na coś
– uznanie/akceptacja czegoś
– pismo lub podpis, które coś potwierdzają
– stwierdzenie autentyczności
– zapewnienie
Już samo tłumaczenie rozwiewa wiele wątpliwości – afirmacja nic za nas nie zrobi. Pomaga w świadomej transformacji naszego życia z tego co mamy, na takie, które byśmy chcieli mieć poprzez „potwierdzenie”. I tutaj drobna uwaga: nasze niekontrolowane myśli plączące się pod „czupryną”, również są afirmacjami i decydują o naszych, często nieświadomych wyborach.
Jednakże afirmowanie jest czymś znacznie więcej, niż tylko pustym powtarzaniem wytypowanego zdania „Jestem milionerem”. Afirmacje, które wykorzystujemy w rozwoju osobistym (ogólnie – pracy nad sobą) są zakorzenione w psychologii i psychiatrii jako terapia racjonalno-emotywna (RET) lub racjonalno-emocjonalna behawioralna (REBT). Sugeruje ona, że określone emocje i reakcje wynikają z określonych świadomych lub nieświadomych myśli. Co za tym idzie, wszystko co nas otacza, jest naszymi, bardzo często nieświadomymi wyborami i odbiciem wewnętrznego „ja”. Pierwszym krokiem we właściwym stosowaniu afirmacji, jest uświadomienie sobie zależności, o których wyżej wspomniałam. W końcu nie wolno nam zapominać, że jesteśmy kreatorami własnego życia i powinniśmy wziąć za nie należytą odpowiedzialność.
Technicznie rzecz biorąc, afirmacja, jest prostym zdaniem powtarzanym niczym mantra. Niektórzy nawet lubią ją przyrównywać do modlitwy – i tutaj nie zaprzeczę. W końcu ma na nas wpływać, również poprzez wiarę.
Tutaj przytoczę niechlubny cytat, często wykorzystywany przez PR’owców: „Kłamstwo powtarzane tysiąc razy, staje się prawdą.” Joseph Goebbels
Jest to sztuczka reklamowa, opierająca się na psychologii. Kiedy nasz umysł słyszy wielokrotność danej tezy/stwierdzenia, niezależnie od tego jakie są jego źródła, zaczyna uważać go za pewnik i coś naturalnego. Dlaczego nasz umysł można tak łatwo oszukać? Jest to efekt ewolucji: popełniłeś błąd, byłeś martwy. Jeśli zaś robiłeś to co innym zapewniło przetrwanie, również miałeś szansę przeżyć.
Zamiast ubolewać nad tym, że jesteśmy oszukiwani, ten aspekt można wykorzystać w pozytywny sposób – do własnego rozwoju, pracy nad sobą – do czego zachęcam.
Tutaj punktowo zamieszczę zasady tworzenia i stosowania afirmacji:
- Zdanie afirmacyjne musi być krótkie.
- Zdanie afirmacyjne nie może zawierać więcej niż jedną informację.
- Zdanie afirmacyjne musi być zgodne z nami i naszymi poglądami (w innym przypadku będzie powodować wewnętrzny konflikt, dyskomfort, poczucie okłamywania siebie itd.)
- Zdanie afirmacyjne musi być utworzone w czasie teraźniejszym lub teraźniejszym niedokonanym (nigdy nie stosuj czasu przyszłego, ponieważ dla naszego mózgu „jutro” zawsze jest „jutro”, a nie „teraz”)
- W zdaniach afirmacyjnych zabronione jest stosowanie zaprzeczeń „nie”.
- Pułapki słowne i postrzeganie słów: pamiętaj, że niektóre słowa są inaczej odczytywane przez naszą podświadomość (mózg): chcę/pragnę (jak długo zniesiesz narastające uczucie „chcenia”?), zasługuję (czyli jak się nie spełni… złapiesz depresję, bo przecież „nie zasługujesz”, jesteś niegodną osobą… może od razu idź do kąta, by się ukarać…)
- Afirmacje dotyczą nas samych, ale to nie znaczy, że pośrednio nie wpłyną na innych. Mimo to nie afirmuje się „na kogoś”.
- By stworzyć dobrą afirmację, trzeba zajrzeć głębiej „w nas” niż tylko stosować zaprzeczenia tego czego nie chcemy.
- Afirmacje powinno się pisać minimum 21 dni
- Afirmacje przynoszą lepszy efekt, kiedy stosuje się je w odmianach przez 3 osoby (wraz z wykorzystaniem swojego imienia, jeśli je lubisz)
- Naucz się dziękować za to, co już posiadasz
- Nagradzaj się za każdy etap (po każdych 7 dniach lub po 21 dniach)
- Forma afirmowania może być dowolna: taniec, pisanie karteczek, śpiewanie, czytanie, ćwiczenie na siłowni. Najważniejsze, by Tobie towarzyszyły pozytywne emocje. Wówczas efekt jest silniejszy.
- Raz dziennie powtarzaj afirmację patrzą sobie w oczy, przed lustrem.
- Pamiętaj by nie dopuszczać tego negatywnego, wrednego wewnętrznego głosu. Pilnuj swoje myśli
- Działaj – to ważny element całokształtu, przekonujący naszą podświadomość o faktycznej możliwości realizacji naszego planu